Skip to main content
Submitted by Mehmet Müfit on 30 April 2013

Nûrêxan’in Annesi, Şakire Coşkun Hanim Vefat Etti !

Dersim’in Mazgirt ilçesi Mestan köyünde dünyaya gelen, eşim Nurten’in sevgili annesi dün 28 Nisan 2013 tarihinde Istanbul’da yaşama, çocuklarina, aile fertlerine ve sevdiklerine 87 yaşinda veda ederek aramizdan ayrildi.

Bir kaç seneden beri, Kürdistan’da «seretan» denilen kanser hastaligi ile mücadele eden kayin valdem, oldukça dirayetli olmasina ragmen hastaligini maalesef yenemedi. Bütün sevdiklerini ve tanidiklarini büyük bir üzüntü ve aci içinde geride birakarak son yolculuguna çikti.

Dersim mezalimi ve katliamindan hemen sonra asimilasyon yapma amaciyla kurulan «Yatili Bölge Okullari»na, ailelerin rizalarina karşi zorla alinan ilk talebeler arasida yer almişti. Izol aşiretinin ileri gelenlerinden birisi olan Babasi rahmetli Mustafa Aga, Dersim katliamindan tesadüfen kurtulan ender insanlardan birisiydi. Ailenin büyük çocugu oldugundan küçük bacisi Inci hanimla birlikte bölge okuluna aliniyor. Ögretmenlik tahsilini yaptiktan sonra, Dersim’de çalişmaya başlayan Şakire Hanim, uzun yillar bu bölgede kalarak binlerce çocuga egitim verdi.

Asimilasyoncu Türk okullari onun Kürt ruhunu asimile edemediler, asil benliginden koparamadilar. Derin insani duygular ve egitimle, bütün çocuklarinin yüksek tahsil yapmalarini sagladi. O, egitime büyük deger verirdi ve Kürtlerin mutlaka okumalari gerektigini sikça söylerdi. Okumamayi, geriligin ve cehaletin esas sebebi olarak görürdü.

Kendisi hakkinda söylenecek ve yazilacak çok şeyin oldugunu onu taniyan herkes bilir. Ancak, bu acili günde çocuklarina baş sagligi dileyerek üzüntülerini derinden paylaştigimi kisaca ifade etmek istiyorum. Bana da emegi geçen, beni kendi çocugu gibi sayan ve büyük bir asalete sahip olan sevgili kayin valdemin ruhu sad olsun.

Mehmet Müfit

Anonymous (not verified)

Wed, 2013-05-01 00:04

Hevala Nurten, Birayê Müfît! Min xebera kirasgorîna dayîka we li ser rupela înternete xwend, ketim nave xemgînîyek mezin. Min dixwezim parvadarê êş û jana we bim. Xwezî  Dayîk Şakîre Xanimê be kû; zarokên weku we şunda hiştin, cîhyê wê bihişt be,  be guman ew şahîdê gelek bûyerên dîrokî yên Kurdistan bu, ew her tim dilê heval û hogirada bi qencî û xanimxasîya xwe bête bîranîn. Jîyana we dirêj be û sitara Yêzdanê Dîlovan her tim li ser we be.   Bîşar Norşîn  

Add new comment

Plain text

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.