Skip to main content
Submitted by Davut Kurun on 20 March 2013

NEWROZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

DAVUT KURUN.

Türk yıkımından kurtarabildiğimiz değelerimizden biri de NEWROZ bayramımızdır. Bugüne kadar NEWROZ’u kimliğimize bayrak yapmak, ulusal varlığımızı haykırmak için kutladık. T.C hala yasal olarak kabul etmemiş olsa da artık engel olmaktan çıkarılmış ve bu gün yüzbinlerce Kürdistanlı alanlarda NEWROZ’u çoşku ile kutlamakta ve ulusal varlığını haykırmaktadır.

Kürdistan halkı, 2013 NEWROZ’unu, büyük bedeller verdiği, büyük acılar çektigi, 1976 larda başlıyan bir süreci kapatma, daha iyi olacağına inandığı bir dönemi karşılama umudu ile kutlamaktadır. Geride bırakılacağına inanılan savaşın bitirilmesine Kürdistan hakının sevinmesi, doğrudur ve doğaldır. Her bitiş yeni bir başlangıçtır. Ancak yeni başlangıç T.C nin tek taraflı sürdürdüğü,1984 başlayan savaşı bitirecek olan “imralı süreci”nden doğmayacak, Kürdistan halkının yeni çağdaş demokratik dinamikleri ile başlatılacaktır. Yüz yıllık Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin tarihi bu konuda sayısız örneklerle doludur. Ancak bugüne kadar bu örnekler günışığına çıkarılarak, hatalar mahkum, doğrular rehber edinemedi. En azından yeni dönemdeki yeni başlangıç için, yakın tarihimizle yüzleşmemiz bir zorunluluktur.

Arap,Fars ve Türk gericiliği, Kürdistan üzerindeki sömürgeci yapısı üzerinde şekillenmiştir. Bu gerici statüko bugün artık sürdürülemez olduğu, Kürdistan halkının mücadelesini barajlayamadığı açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. T.C nin telaşı ve “imralı süreci”ni başlatması bundandır. Ancak artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Gelecek geçmişten daha iyi olacak. Kürdistan halkı bu inançla alanlarda NEWROZ’u çoşkuyla kutlamaktadır.

NEWROZ PİROZBE

NEWROZ BIMBAREKBO.

Add new comment

Plain text

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.