Ana içeriğe atla

Kürdistan Türke Mezar mı Olacak?

Kürdistan Türk’e Mezar Mı Olacak?

TC devleti kendisi gibi düşünmemiz için bizi kendi gündemine hapsediyor. Şimdi de gündemi Süleyman Şah Türbesi işgal ediyor. Hükümet ve medyası bu operasyonu “zafer” olarak servis ederken sistem içi muhalefet ise “kutsal vatan toprağını terketmek”le durumu hezimet olarak değerlendiriyor. Bizleri de bu ikilem içinde düşünmeye bir taraf olmaya yönlendiriyorlar. Türk düşünce sistemiyle malul kimi Kürdler hemen taraf olarak tartışmanın içine atladılar. Kimileri de burdaki “zaferin” PYD sayesinde gerçekleştiğini deklare etti. Diğer taraftan da ” iç savaş” a hazırlık olarak onun hukuki zeminini oluşturmak için İç Güvenlik Yasası meclisten geçiriliyor. Hangisi diğerini kamufle ediyor, bilmiyoruz. Meclisin bir “ aksesuarı” HDP milletvekilleri Iç Güvenlik Yasası için “direniş” yaparken TC’nin PYD ile ilişkisini “milat” olarak değerlendiriyorlar.

Yalan üzerine kurulu tarihe göre Osmanlı kurucusu Osman Beyin dedesi Süleyman Şah’ın türbesi imiş bahsedilen. Ayşe Hür’ün yazdığı bir yazıda ise sadece bir “ Türkün Mezarı” diye geçiyor. Mezarın da kime ait olduğu belli değil. Kürdlerin ulusal önderlerinin mezarını dahi yok eden TC’nin sahibi belli olmayan bir mezara sahip çıkması, işgalci emellerine bahane aramasından başka bir şey değil.

Ortada dolanan boş mezar aslında bir karakol. Sınırın ötesinde 33 km uzaklıkta bu ” karakol” hangi amaçla TC’ye verildi ya da TC hangi amaçlar için böyle bir karakola sahip olmak istedi? Sınırın öte yakasındaki Kürd hareketini kontrol etmek için olmasın? Önce barajın altında kalmasın diye yer değiştiriliyor, 8 dönümlük adaya yerleştiriliyor. Peki şimdi “boş mezar (sandukalar)” yani karakol neden taşınıyor? Dahası TC, eğer Türkün Mezarı’nı koruyamıyorsa, taşınacaksa neden kendi devletinin sınırlarının içine değil de düşmesini istediği Kobane’ye taşınıyor?

Olayın sebebinin izahını hükümet çevresi yapmıyor. Yapsa da esas nedenlerini söylemediği için herkes olayın ardındaki gerçeği anlamak için sezgileriyle kafa yoruyor.

Beslediği karga TC’nin gözünü oyma zamanı geldi ya da yaklaştı. Taraf gazetesi Musul Konsolosluğu meselesinde pazarlık olarak türbenin İD’e verileceğini o dönem yazmıştı. Robert Fisk bir yıl önceden İD’nin üç gün vererek türbenin boşaltmasını istediğini yazdı. Sonra petrol karşılığı türbe pazarlığı yapıldığı söyleniyor. Şu ana kadar tırlarla silah ve mühimmat veren lojistik destek sağlayan İD’ yi besleyip büyüten TC, yavaş yavaş tavır değişikliğine gitmek zorunda kalıyor. ABD ve uluslararası koalisyonun baskısıyla Peşmergenin geçişine izin vermek zorunda kalması, Niğde saldırısında İD’ye dava açılması, “eğit donat’ın İD’ye karşı olması, TC’nin uluslararasında İD karşıtı iki üç toplantıya katılması...TC’nin İD’ye istemeyerek de olsa sırtını dönmek zorunda kalması İD üzerinde yürüttüğü Kürdistan’a yönelik politikasının iflas etmesidir. Uluslararası güçlerin desteğini alan Kürdlerin İD’yi mağlup etmesi ve İD’nin yokedileceği gerçeğidir.

TC’nin politika değişikliğine zorlanması, istemeyerek de olsa İD ile arasına mesafe koyması, umduğunu bulamayan, söz verdiği yükümlülükleri yerine getirmeyen TC’ye karşı İD’yi harekete geçirecektir. İD kuşatması altında olan askerleri rehin olarak kullanacak ya da birer turuncu gömlek giydirerek yakacak ya da kesecektir. İD’ye mahkum olmamak için karakolu boşaltmak zorunda kalmıştır. Vahabilerin barbarca bütün tarihi eser, mezar ve anıtları yıkması türbeyi de yıkacaktı bu da TC’de yeni bir tartışma demekti. İD’nin baskısı TC’ye kendi eliyle anıt mezarı yıktırdı.

Bütün bunlardan ziyade bizi asıl ilgilendiren, PYD’nin tutumu ve Türk Mezarı’nın sınırın 200 metre yakınına taşınmasıdır. TC’nin yaptığı, uluslararası hukuka terstir. Kimseden izin almam yaparım,istediğim toprağı işgal ederim, uluslararası hukuku hiçe sayan tutumudur. Yer Kürdistan olunca TC herşeyi kendine hak görüyor. PYD’ nin tutumunu ise anlamak mümkün değil. Madem işgalcilere toprağı verecektin neden bu kadar genci öldürttün? Kürdistan toprağını istediğin işgalciye verme hakkını nereden buluyorsun? Batı Kürdistan’da kendisi gibi düşünmeyen hiç bir Kürd gücüne izin vermeyen PYD, TC’yi kendi eliyle Afrin’le Kobane arasına yerleştirdi. Bakalım hangi oyun sırada.

Tarihin cilvesi Türk Mezarı diye Kürdistan toprağı, Türk sömürgecilerine karakol oldu. Gerçek anlamda mezar olacağı günler de gelecek.

Bawer Zirek

Yeni Yorum yaz

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Düz metin

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.