Ana içeriğe atla
Submitted by Davut Kurun on 20 March 2013

HÜSEYİN ŞEN’in ANSINA.

Davut Kurun.

Her yıl NEWROZ çoşkusunda içimde bir acı buruklukta hisediyorum. Arkadaşım ve yoldaşım Hüseyin Şen’in anıları canlanır iç dünyamda. Onu anlatabilecek kelimeler ararım, ama hiç bir kelime tamı tamına duyğularımı düşüncelerimi anlatmaya yeterli gelmiyor. Evet onun hakkında bugüne kadar yazdığım, inançlı, fedekar, kararlı, mücadeleci, ilkeli, zeki, öngürülü, cesur bir önder olduğu doğru, ama O,bütün bunların da üstünde bir insandı. Yaşça benden küçük olmasına rağmen örnek aldığım birçok güzel özellikleri olan Hüseyin, yaşamında hiç bir engel tanımıyan, başarısızlığı kabullenmiyen, kendine güveni tam olan, ama aynı zamanda realist düşünen biri idi.

Onun şehit olması KAWA için büyük bir kayıptı.

Hüşeyin KAWA içinde bir çok görev üstlendi, bölge sorumlulukları, KAWA dergisi yazı işleri müdürlüğü, ve askeri sorumluluk. Hüseyin’in kişisel özelliklerini daha iyi anlamak için, şu olayı aktarmam gerekiyor.

1976 da Üniversite sınavları için İstanbulda iken, kaldığı Otelin önünde aşistler gurup halinde devrimcilere saldırıyor, herkes sağa sola kaçarken Hüseyin Otelde ele geçirdiği bir sopa ile faşist gurubun içine girer, faşistlerden birinin silah ile ateş ettiğini görünce, sopa ile etkisiz hale getirir. Bunun üzerine faşistler kaçışmaya başlar, yaralı devrimciler oradan uzaklaşırken, Polis Hüseyini tutuklar. Ağır işkencelere rağmen, Konuşmaz. Başbakan Demirel bizat basın toplantısı düzenliyerek Hüseyin Şen’in yakalandığını duyurur. Ama Hüseyin konuşmaz ve iskencecilere kanıt vermez.

KAWA adına sömürgecilere ilk kurşunu Hüseyin ve Arkadaşları sıktı. Şehit Bedri Yolcu ve yoldaşı B.Şavata ile birlikte Muşta sömürgecilerin silahlarına el kuyup taşırken, yolda pusuya düşüyorlar. Çatışarak kaçmaya çalışırlarken Hüseyin yaralı olarak yakalanır. Elazığ ve Dıyarbakırda ifade vermeyen Hüseyin, İstanbul selimiye hücrelerine görütürülür. Kimlik bildirimi dışında ifade vermeyen Hüseyine günlerce işkence ediliyor ve Hüseyin Şehit düşer.

Hüseyin Ser verip Sır vermedi. Savcının ifadesiyle “ketum” davrandı, yani sömürgecilere hiç bir bilgi vermedi. Hüseyin Dersimde layık olduğu şekilde bir kahraman gibi karşılandı, O gönlümüzde ve Kürdistan halkının kalbinde sonsuza dek bir kahraman olarak yaşıyacaktır.

ANISI VE MÜCADELESİ ÖNÜNDE SAYGI İLE EGİLİYORUM.

Yeni Yorum yaz

Düz metin

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.